ŞEKERSİZ 21 GÜN

22 Mart 2017 Çarşamba

Bi önceki postumda bahsettiğim 21 gün şeker orucuna dün başladım. İlk günü sancısız atlattım çok şükür.
Benim uygulama şeklim dışarıdan şeker ilave edilen hiçbir besini tüketmemek. Meyve, belki pekmez gibi kendisinde şeker barındıran gıdalardan faydalanmayı düşünüyorum. Buradaki asıl amacım manevi doygunluğa şekerin mani olduğu gerçeği sonucu bunu önlemek. Tabi bir de şekerin sağlıksız olması, bağımlılık yapması, bir de kilo yapmasından ziyade vücutta belli bölgelerde yağlanmaya sebep olması gibi durumlar var. Tüm bunları toplayınca; ki ben şeker, çikolata bağımlısıyken nasıl olduğunu anlamadan böyle bi karar verdim ve bir hafta kendimi buna mental olarak hazırlamak için zaman tanıdım ve dün ilk günü tamamladım bile.

                                            
Peki bu süreci nasıl göze aldım? Aslında her şeyde olduğu gibi bu da kafada bitiyor. Bir şeyin olması gerektiğine ikna olup ve karar da verdikten sonra hakikaten insanın önünde hiçbir şey duramaz. Tabi daha ilk günlerde olduğumdan çok da havalara girmesem iyi olcak. Diğer bi unsur da hayır demek. Nezaman aslında bir şeye karar versek tam da ozaman bundan bizi caydırmak için uğraşır adeta evren. Bu noktada da gelen ikramları, marketlerde gözümüze çarpan aburcuburları, çoğunlukla da nefsimizi geri çevirmek.
Zaten benim sosyal hayatta da hayır demeyi öğrenmek gibi bir idealim varken ki bu konuya da başka bir postumda değinmeyi düşünüyorum bu da onun bi alıştırması gibi oldu.
Bir de satın aldığım gıdaların içeriklerine bakarak satın almaya başladım. Ve tabi ki pek çoğunu alamadan rafa geri koymak zorunda kaldım. Çünkü nerdeyse her şeyin içinde şeker katkısı var.
Şimdilik bu kadar paylaşımla bitiriyorum. Süreç ilerledikçe aktarmaya devam edeceğim ve umarım başarıyla şekersiz 21 günü tamamlarım.

Sevgiler

Paylaşmak Güzeldir!

8 yorum:

 1. Kolay gelsin kesinlikle benimde özellikle çikolataya karşı böyle birşey yapmam gerek

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim
   Doğru zaman geldiğinde siz de başarırsınız mutlaka

   Sil
 2. Yanıtlar
  1. Sanırım asıl zor kısma gelmedim bile :)
   Teşekkür ederim

   Sil
 3. Bende aslinda cok fazla seker kullanmamaya calisiyorum. Evde örnegin hic seker bulundurmuyorum, ama cikolatasiz bir hayat da düsünemiyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çikolata aslında benim için de temel gıda gibi bişey ancak şeker ilavesiz çikolatalı tatlı tariflerini deneyeceğim :)

   Sil
 4. ben de kıstım şekeri bakalım :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O halde sonuçları merakla bekliyorum :)

   Sil

Blogger Widget